14 - 09 - 2021 | 15:12

Міністерство юстиції впроваджує експериментальний проєкт – засудженим нададуть можливість доступу до інтернету та до IP-телефонії. До 2026 року місця позбавлення волі стануть такими самими, як в’язниці розвинених європейських країн. Про це у програмі «Право на Право» телеканалу «Дом» розповіла заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька.

Вона зазначила, що в’язниця у 2026 році повинна бути схожою на в’язниці європейських цивілізованих країн, наприклад, на норвезьку в’язницю.

«Для нас поки найяскравіший приклад в’язниці – це там, де філософія персоналу і засуджених однакова. Її сенс у тому, що позбавлення волі  це вже покарання, і на цьому крапка. Інших покарань щодо людини, яка вже перебуває у в’язниці, бути не може. Умови утримання, харчування, медичне обслуговування повинні бути нормальними. І персонал повинен працювати не просто на охорону периметра і приміщень, а й на те, щоб людина, яка відбуває покарання в нашій українській в’язниці, змогла б реалізувати себе далі в житті – знайти роботу, створити сім’ю або зберегти свою сім’ю, і бути нормальною людиною. Ось така мета. Це наша з вами безпека», – розповіла про ідею реформування пенітенціарної системи Олена Висоцька.

Заступниця Міністра зазначила, що завдяки проєкту IP-телефонії у в’язницях з’явиться доступний інтернет. За її словами, це великий проєкт справжньої ресоціалізації засуджених. Адже ресоціалізація – це також навчання, новини, інформація про те, що відбувається у світі. Це і можливість робити щось корисне.

«Однак якщо у засуджених такі можливості вже є упродовж двох років, то у тих, кого тільки ув’язнили й вони перебувають у слідчих ізоляторах (СІЗО), не було можливості спілкуватися зі своїми рідними через інтернет. І нещодавно Кабінет Міністрів України ввів експериментальний проєкт, нашу ініціативу, щоб навіть у тих, хто перебуває в слідчих ізоляторах, була можливість доступу до інтернету, до IP-телефонії, тобто до зв’язку із зовнішнім світом», – повідомила Олена Висоцька.

Водночас вона наголосила, що доступ до інтернету дуже обмежений – це так звані білі сайти. Тобто установа формує перелік сайтів, на які можуть заходити засуджені або ув’язнені. І так само з IP-телефонією – неможливо буде телефонувати кому завгодно, шантажувати, вимагати гроші або робити якісь протизаконні дії.

Загалом проєкт IP-телефонії у СІЗО тільки впроваджують. Зараз Мін’юст працює над практичним застосуванням IP-телефонії в слідчих ізоляторах – над тим, щоб була техніка, відбувається аналіз перших доступів, щоб не нашкодити, з одного боку, а з іншого боку, дати змогу людині, яка перебуває під слідством, зателефонувати, наприклад, адвокату або повідомити про злочин.

Крім впровадження IP-телефонії Олена Висоцька торкнулася й іншого шляху ресоціалізації засуджених – працевлаштування. Вона зазначила, що на своєму прикладі Мін’юст показав, що люди, які перебувають за ґратами, можуть працювати та бути справжніми членами суспільства.

«Це сигнал, коли ти на своєму прикладі показуєш іншим учасникам, іншим суб’єктам, що все можливо. І що міністерство готове супроводжувати такі проєкти. І щоб масово брали не просто на роботу низьких кваліфікацій (як нині – швейні виробництва, робота з металом, деревообробка), а на більш інтелектуальну. У колоніях є сучасні засоби. Можливості, які ми створюємо для засуджених, теж змінюються. І останні два роки обмежень за пандемії показали, що дуже багато роботи можна виконувати дистанційно. Тому наш приклад – це акцент для всіх, хто може нам допомогти у працевлаштуванні, а значить – підготувати людей до нормального законного життя згодом», – зауважила заступниця.