Завдання на 2020 рік

  • Запровадження експериментального проекту щодо платної послуги з надання поліпшених побутових умов в слідчих ізоляторах України
  • Розширення переліку видів покарань альтернативних позбавленню волі шляхом внесення змін до чинного законодавства, на виконання Рекомендації CM/Rec (2014) 4, ухваленої Комітетом Міністрів Ради Європи від 19 лютого 2014 року
  • Забезпечення наповнення та оперативного обміну інформацію про засуджених та ув’язнених у  Єдиному  реєстрі засуджених та осіб, узятих під варту, а також суб’єктів пробації, а також навчання персоналу для роботи з Реєстром відповідно до   Концепції реформування (розвитку) пенітенціарної системи України  та Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки, План дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року
  • Визначення кількості пенітенціарних установ для їх оптимізації  враховуючи фактори наповненості, зношеності матеріальної бази, архітектури, локації, а також потенційної наповненості у майбутньому. На виконання положень Концепції реформування (розвитку) пенітенціарної системи України, затвердженої Кабінетом Міністрів України від 13 вересня 2017 р. № 654-р. З метою забезпечення виконання пріоритетних завдань співробітництва України з Організацією Північноатлантичного договору (Річна національна програма під егідою Україна -_НАТО на 2018 рік)
  • Розроблення та внесення до Верховної Ради України законопроєкту «Про пенітенціарну систему»
  • Розроблення стандартів інспектування ефективності діяльності установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Необхідність затвердження концепції здійснення регулярних пенітенціарних інспектувань. З метою забезпечення виконання пріоритетних завдань співробітництва України з Організацією Північноатлантичного договору (проект Річної національної програми Україна – НАТО 2020 )
  • Розширення переліку дозволених продуктів харчування, зокрема таких, які потребують додаткового приготування та створення можливості самостійного приготування їжі засудженими (мультиварка, холодильник), доповнення переліку іншими дозволеними предметами.

ПЛАТНІ КАМЕРИ В СІЗО

Постановою Кабінету міністрів України №305 від 22 квітня 2020 року Уряд запровадив експериментальний проект щодо платної послуги з надання поліпшених побутових умов в слідчих ізоляторах України.

Внаслідок постійної нестачі фінансових ресурсів для проведення поточних та капітальних ремонтів у слідчих ізоляторах, яким наразі вже понад 100 років, більшість приміщень перебувають у вкрай незадовільному технічному стані. Це не тільки не відповідає нормам національного законодавства та європейських стандартів щодо умов тримання осіб, узятих під варту, але й подекуди порушує будь-які санітарні норми та виходить за рамки людяності.

У той же час ми бачимо, що в слідчих ізоляторах як правило вже обладнані камери «підвищеного комфорту», які, як зазначається в засобах масової інформації, «продаються за хабарі». При цьому, як з боку адміністрації штучно створюються умови для того, щоб ув’язнені та їх родини доплачували за певні «послуги», так і останні завжди вишукують способи поліпшити умови свого перебування у слідчому ізоляторі.      

Тож, для виключення цієї корупційної складової при розподілі ув’язнених по камерах, Урядом запроваджується даний експеримент.

Його суть полягає в тому, щоб за фіксовану плату надавати ув’язненим місця у камерах з побутовими умовами, поліпшеними порівняно до тих, що зараз є у звичайних камерах. Одразу наголошуємо, що мова не йде про «люкс номери» чи «VIP апартаменти» у санаторії замість слідчого ізолятора. Це платні камери із збільшеною нормою площі на одного ув’язненого, із відгородженою санвузловою зоною та мінімальним набором необхідних побутових умов. 

Плату за такі послуги  справлятимуть після написання заяви та перерахунку коштів на рахунок спеціального фонду слідчого ізолятора, який використовуватиметься для поліпшення умов у звичайних камерах: поточні ремонти приміщень, заміна сантехніки, електрики та інші подібні поліпшення. Тобто цей експеримент дозволить перевірити, чи здатні слідчі ізолятори за власний кошт провести мінімальні санітарно-побутові покращення без очікування прямих дотації з держбюджету.

Старт проекту відбувся на базі державної установи «Київський слідчий ізолятор» 8 травня 2020 року та триватиме до 31 грудня 2021 року. За його результатами буде прийнято рішення про доцільність законодавчого закріплення платної послуги з надання поліпшених побутових умов та харчування особам, узятим під варту.

Механізм отримання платної послуги представлений на інфографіці.  Інформаційні плакати розміщено на вході у слідчий ізолятор.

Наразі правозахисники критикують ініціативу Міністерства юстиції, акцентуючи увагу на тому, що не всім ув’язненим «по кишені» поліпшені умови. 

Але проект тому і носить експериментальний характер, бо має довести або заперечити життєздатність ідеї забезпечення нормальних умов перебування всім ув’язненим при обмеженому державному фінансуванні. Потрібно також наголосити, що у слідчих ізоляторах перебувають люди до вироку суду, а тому юридично їх вина не встановлена. Отже, як і будь-яка інша особа, ув’язнений зможе офіційно собі забезпечити більш комфорті умови існування, при цьому виключно за власним бажанням.

Ще одним острахом може стати ризик запровадження нових корупційних схем. Для цього нами буде установлена система відеоспостереження для моніторингу заповнюваності платної камери, що систематично буде звірятися з інформацією про наповнюваність спецрахунку слідчого ізолятора. Тобто, якщо у камері знаходиться три ув’язнених, то і денна оплата має надійти за трьох осіб.        

Після вироку суду перебування у поліпшених камерах не передбачається. Відбувати покарання особа має у місцях позбавлення волі тільки відповідно до встановленого судом режиму.